Quantcast
Channel: Veganska Iniciativa
Viewing all articles
Browse latest Browse all 90

Psi imajo posebne gene za vegansko prehrano

$
0
0

Že dolgo vemo, da so v nasprotju z mačkami, kot so na primer risi in divje mačke, volkovi manj specializirani karnivori in lahko relativno dobro prebavljajo vegetarijansko hrano. Januarja 2013 pa so švedski znanstveniki pod vodstvom Erika Axelssona na univerzi v Uppsali v ugledni znanstveni reviji Nature objavili članek, v katerem povzemajo svoje izsledke, da so psi za rastlinsko prehrano prilagojeni še mnogo bolj kot volkovi.

Raziskovalci so preučili 3,8 milijona genetskih variant 12 evrazijskih in severnoameriških volkov ter 60 psov različnih vrst. Ugotovili so, da se v 36 segmentih dedne zasnove, ki vsebujejo 122 genov, psi in volkovi močno razlikujejo. Med temi geni je na primer 19 takšnih, ki imajo za posledico različen razvoj možganov pri psih in volkovih.

Med geni, ki so pri psih drugačni kot pri volkovih, so posebno zanimivi trije, ki imajo osrednjo vlogo pri prebavi in psom omogočajo uspešnejšo prebavo rastlinskega škroba. Eden teh treh genov na primer proizvaja encim, ki škrob učinkovito razgrajuje v preprostejše sladkorje, drugi pa omogoča absorpcijo teh sladkorjev skozi stene črevesja. Zlasti zaradi stopnje učinkovitosti teh genov so avtorji mnenja, da so bili ti geni  izpostavljeni močnemu selekcijskemu pritisku. To bi pomenilo, da so psi vsaj v zadnjih 12.000 letih uživali hrano z visokim deležem rastlinskega izvora. Zato so se takšni prehrani evolucijsko prilagodili s spremembo svojega prebavnega sistema.


Te spremembe so opazili pri vseh psih, a pri nobenem volku. Raziskovalci podobne spremembe sposobnosti prebave rastlinskega škroba opažajo tudi pri ljudeh, odkar so pričeli s poljedelstvom. Pomemben korak v zgodnji fazi udomačitve psov je bilo tudi to, da so se prilagodili na rastlinsko hrano:

Our results indicate that novel adaptations allowing the early ancestors of modern dogs to thrive on a diet rich in starch, relative to the carnivorous diet of wolves, constituted a crucial step in the early domestication of dogs.

Članek v reviji Nature je dostopen na povezavi:

Psi so se torej evolucijsko prilagodili rastlinski prehrani. To me dodatno spodbuja k temu, da svojega psa hranim vegansko. Očitno je to oblika prehrane psa, ki jo v tem smislu lahko opišemo kot naravno. V nobenem primeru takšna prehrana ne bi smela škodovati zdravju psa in psu ničesar ne primanjkuje.

Prispevek je (v nemškem originalu Hunde haben extra Gene für eine vegane Ernährung!) na svojem blogu zapisal Ddr. Martin Balluch.

Prevod: Veganska iniciativa

Viewing all articles
Browse latest Browse all 90

Trending Articles